4 kwietnia 2020

Podsumowań czas. Marzec 2020 r.

Kiedy zaczynał się ten miesiąc, chyba nikt z nas nie spodziewał się, że koniec marca zastanie nas przymusowo zatrzymanych w domach. Nie sądziłam, że będę nauczała zdalnie i że nie przyjadę na domu na Wielkanoc... Pomimo tego starałam się znaleźć w tym szaleństwie metodę i dostosować się do nowej sytuacji. Nie obyło się bez trudności, które nada występują, ale staram się myśleć pozytywnie. Zapraszam na podsumowanie marca.
W marcu:

Na blogu:
 • napisałam podsumowanie lutego 2020 r.: KLIK;
 • opublikowałam wpis nt. ewolucji i długiego trwania stroju kurpiowskiego w Jednorożcu po II wojnie światowej: KLIK;
 • opowiedziałam o obozie w Małowidzu, jaki założono tu w czasie II wojny światowej: KLIK;
 • zaprezentowałam historię wsi Olszewka w gm. Jednorożec: KLIK;
 • napisałam o pomniku kurpiowskiego legendarnego bohatera Konwy, który znajduje się niedaleko Łomży: KLIK;
 • w drugim wpisie na temat podziemia antykomunistycznego w gm. Jednorożec zaprezentowałam wszystko, co udało mi się ustalić nt. Eugeniusza Lipińskiego "Mrówki" i jego oddziału NZW: KLIK;
 • opublikowałam wpis na temat wsi Stegna, która tworzy z Jednorożcem całość, ale ma odmienne pochodzenie: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
 • Narodowych Siłach Zbrojnych w Lipie: KLIK;
 • kobietach, które zapisały się w historii regionu, a które podziwiam: KLIK;
 • rządach pruskich w Puszczy Zielonej i konfliktach Kurpiów z władzami lokalnymi: KLIK;
 • zagadce dworku (?) w Lipie: KLIK;
 • wsi Stegna: KLIK.

Co z pracą naukowo-popularyzatorską

Dzielę się dobrymi wieściami, jeśli jeszcze nie mieliście okazji usłyszeć: udało się pozyskać środki finansowe na wydanie monografii parafii Jednorożec! Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" złożyło wniosek o grant na wydanie publikacji do Lokalnej Grupy Działania "Kurpsie Razem" i dostało pieniądze. Publikacja niebawem, tymczasem ostatnie szlify. Masz ochotę pomóc? Zapraszam!Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.


Zachęcam do współtworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. A konkretniej? Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Jak się z nami skontaktować?

Jak widać, możliwości jest wiele! Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

  Zapraszam też do włączenia się do inicjatywy Rady Dziedzictwa Regionalnego. Przygotowując się do obchodów rocznicy wojny polsko-bolszewickiej, zbieramy pamiątki, zdjęcia, dokumenty z nią związane. Na terenie powiatu przasnyskiego pracuje nad tym grupa ludzi. W gm. Jednorożec ja jestem odpowiedzialna za gromadzenia źródeł. Zapraszam do kontaktu.


  Do następnego!

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz